O táboru

Náš letní dětský tábor se nachází v nádherné krajině Orlických hor. Je situován do Julinčina Údolí na velkou louku, kterou protíná řeka Říčka. V okolí 3 km jsou jenom lesy a louky. Tábor vznikl v roce 1981 jako letní dětský tábor Povodí Labe a nyní jej provozuje staronový hlavní vedoucí Ivo Táborský. O chod tábora se stará skupina vedoucích, kteří se dlouhá léta znají a většinou vyšli z řad táborových dětí. Každý vedoucí má mnohaleté zkušenosti s letními tábory. Každý rok je pro děti připravena jiná celotáborová hra, plná her a zábavy. Děti se z tábora vrací plné nezapomenutelných zážitků a v drtivé většině se na tábor další roky vracejí.

 

Bezpečnost


Bezpečnost dětí je naší nejvyšší prioritou a za dobu pořádání táborů jsme neměli žádnou vážnější újmu na zdraví. Náš tábor má pevně daný řád, který přispívá k bezpečnosti všech a je respektován dětmi i vedoucími. Děti při všech činnostech nikdy nezůstávají bez dozoru. To platí například při koupání, sportu, hrách, ale i během noci. Ubytování, zázemí: Ubytování je zajištěno v nových 2 lůžkových stanech s dřevěnou podsadou. Stany jsou vybaveny matrací, dekou a skříňkou na osobní věci. Pro osobní hygienu slouží umývárny a sprchy s teplou vodou. Jelikož je tábor na louce uprostřed lesa, disponuje jenom suchými záchody, které jsou ale neustále udržovány v čistotě. V místě tábora stojí jídelna a kuchyň se skladem srubového typu. Dále využíváme 200 m vzdálenou bývalou hájovnu, kde máme celé podkroví zařízeno jako velikou klubovnu na sledování filmů, pořádání diskoték a hraní her. Dolní část slouží jako sušárna a místnost na hry. Zajištěnu máme i nově rekonstruovanou sportovní halu v blízké škole.

Zdravotní zajištění

O děti se stará studentka medicíny. Naše zdravotnice má taktéž kontakt na nejbližšího lékaře v místě konání tábora. O každém úrazu nebo onemocnění neprodleně informujeme rodiče.

Stravování

Stravování na táboře je zajištěno v nadprůměrné kvalitě dovážené z profesionální kuchyně, jen snídaně a svačiny si připravujeme sami. Děti dostávají stravu pětkrát denně (snídaně, svačina, teplý oběd, odpolední svačina, teplá večeře, případně druhá večeře po večerním programu). Čaj nebo šťáva jsou dětem k dispozici celý den.

Doprava

Dopravu zajišťujeme z Hradce Králové, Slezské Předměstí vlakem a naším minibusem AVIA. Samozřejmostí je, že své děti můžou rodiče odvézt na tábor i přívézt zpět individuálně.

Struktura dne

Dopolední program probíhá individuálně. Jsou vytvořeny zájmové stanoviště podle dětských zájmů, které jsou samozřejmě omezeny dovednostmi vedoucích (sporty, deskové hry, karty magic, střelba, pletení náramků, poi, diabolo, kajaky atd.). Na některé specializované zájmy používáme externí vedoucí (lanové centrum, koně, horolezectví). Odpoledne a večer jsou kolektivní hry zaměřeny na družstva a jsou hodnoceny do celotáborové hry, která se prolíná celým táborem a určuje ji dané téma (doba kamenná, rytíři, divoký západ aj.). Večer bývají táborové ohně, diskotéka nebo promítání filmů.

Vedoucí a praktikanti

Vedoucí a praktikanti jsou povětšinou děti zaměstnanců Povodí Labe, státní podnik a většina z nich si táborem prošla od dětského věku. Nejsme úzce specializovaný tábor, proto se každý vedoucí věnuje něčemu jinému a dále se zdokonaluje. Vedoucí se věnují dětem od sportu přes zálesáctví až po divadlo.

Rozdělení do oddílů

Rozdělování do oddílů u nás probíhá formou dovednostního testu na začátku tábora. Oddíly jsou tvořeny tak, aby byly srovnatelné a mohly spolu zbytek tábora soutěžit. Snažíme se ale, aby všichni sourozenci a kamarádi, kteří tvoří dvojice, mohli být spolu. Tento model provozujeme od začátku a velice se nám osvědčil.

Výčet některých táborových činností

Stolní tenis, badminton, fotbal, volejbal, softbal, frisbee, petanque, kroket, kubb, kajaky, lezení, střelba, jízda a péče o poníky, orientační běh, kytara, hlavolamy, Magic The Gathering, stolní fotbal, šipky, výlet na pramicích, kreslení, poznávání noční oblohy, stolní hry, poznávání přírody, stínové divadlo a další. Vždy záleží na zájmech dětí. Součástí tábora je dvoudenní výlet, na kterém se většinou navštíví hrad či jiná kulturní památka a přespí se pod širým nebem.